مدیریت زمان پروژه

مدیریت زمان در یک پروژه ساختمانی ، انجام فعالیت های موردنیاز تکمیل یک پروژه کارگاهی در زمان تعیین شده در قرارداد، می باشد. یک برنامه ریزی صحیح و به دنبال آن، تهیه یک برنامه زمان بندی مناسب و دقیق، اساس یک پروژه موفق به شمار می رود. در ادامه، کنترل برنامه زمان بندی و کنترل پروژه صحیح منجر به مدیریت زمان می شود.

پس برای مدیریت زمان پروژه، دومرحله اساسی پیش رو داریم. ابتدا برنامه ریزی، سپس کنترل آن.

تعریف اهداف پروژه

در ابتدای کار جهت برنامه ریزی صحیح، باید تمامی اهداف پروژه را با تمامی جزئیات آن مشخص نمایید. برای اینکار باید تمامی مفاد قرارداد و خواسته های کارفرما و بهره بردار را تعیین کرده و حتی با برگزاری جلسات، هدف های اصلی و حیاتی را تعیین نمایید. جلسه کیک آف در این مورد کمک خوبی خواهد بود.

 اهداف پروژه را که تعیین کردید، با تمامی پرسنل اجرایی مهم خود آن ها را درجریان بگذارید. درگیر کردن آن ها با این اهداف، پیش بردن هدف های تعیین شده را آسان کرده و تیم اجرایی از قبل می داند که پروژه به چه چیزی نیاز دارد.

 تعیین خروجی‌ها

 مشخص کردن خروجی های پروژه نیز از کارهای ابتدایی به شمار می رود که اهمیت بالایی دارد. لیستی از تمام مواردی که باید در انتهای پروژه تحویل شود را تهیه کنید. این لیست باید مورد تایید تمامی مدیران اصلی و ذینفعان پروژه باشد.

این لیست شامل تمامی فعالیت های لازم پروژه است که به آن اقلام قابل تحویل نیز می گویند. برای تهیه برنامه زمان بندی و WBS آن، این لیست بسیار ضروری است که باید با دقت تهیه شود.

با داشتن این لیست یا سند، امکان تغییر اندازه و سمت و سوی پروژه از سوی دیگران وجود نخواهد داشت. مگر در حالتی که منابع در دسترس نیز تغییر کنند.

توالی فعالیت ها

ترتیب و توالی فعالیت هایی که تهیه کردید، مرحله بعدی به شمار می رود. همچنین روابط بین این فعالیت ها نیز باید مشخص شود. تمامی این کارها را می توان در برنامه زمان بندیی که تهیه می کنید به راحتی ایجاد کنید.

در تهیه توالی فعالیت ها، باید برنامه اجرایی پروژه مشخص باشد. این برنامه معمولا توسط مدیران اجرایی تهیه می شود و مسئول کنترل پروژه باید برنامه زمان بندی را براساس آن تنظیم کند.

تخمین منابع موردنیاز

برای تهیه یک برنامه زمان بندی مطلوب، باید مقدمات آن را نیز به خوبی فراهم کنید. برای تمامی فعالیت ها، باید حجم کار، مصالح و تجهیزات مورد نیاز و همچنین نیروهای اجرایی لازم را با دقت مناسبی تخمین بزنید.

با داشتن حجم کار، می توانید مدت زمان فعالیت ها را نیز به دست آورید. دقت کنید که معمولا تاریخ اتمام تمامی پروژه ها از قبل مشخص است و لذا کل زمان لازم برای اجرای پروژه نیز از قبل تعیین شده است.

تهیه محدوده و زمان بندی پروژه

پس از جمع آوری اطلاعات لازم، باید سندی را تهیه کنید که در ادامه کار بتوانید به آن استناد کنید و درطول پروژه، هر زمان که لازم شد به آن رجوع کنید.

 تهیه محدوده پروژه و منشور پروژه در ابتدای کار، بسیار مهم و لازم است. در تهیه این سند اولیه است که شما متوجه می شوید در ادامه کار با چه کاستی های احتمالی روبرو خواهید شد. درصورت نیاز می توانید فرمت آن را از اینجا تهیه کنید.

برنامه زمان بندی با داشتن این اطلاعات باید به دقت تهیه گردد. این برنامه که توسط مدیران ارشد مورد تایید قرار می گیرد، در همان ابتدا می تواند مسیر اجرا را به خوبی ترسیم کند. در اینجا شما قادر هستید که تصمیم بگیرید برای اتمام پروژه در زمان مقرر، آیا لازم است که پروژه را به فازهای کوچکتر تقسیم کنید یا خیر.

کنترل برنامه زمان بندی

کنترل پروژه با شروع برنامه زمان بندی، آغاز می گردد. زمانی که برنامه آغاز شد، تیم کنترل پروژه باید تمامی فعالیت ها را رصد کند و درصورت تاخیر در هر آیتم، دلیل و تحلیل های خود را بیان کند.

این نظارت بر وضعیت پروژه، منجر به بروزرسانی برنامه زمان بندی شده و مدیران را از انحراف برنامه زمان بندی و دلایل آن آگاه می سازد و برای مدیریت زمان، راحتتر تصمیم خواهند گرفت.

مدیریت ریسک

متاسفانه مدیریت ریسک در اکثر پروژه های ساختمانی در کشورمان جدی گرفته نمی شود. واکنش مناسب در برابر اتفاق های پیش بینی نشده بسیار مهم است و مدیریت ریسک بهترین پاسخ برای این مسئله می باشد.

تنظیم گزارش مدیریت ریسک برای هر ۶ ماه یکبار، می تواند اتلاف های احتمالی زمان را در آن موقعیت ها کاهش دهد.

تهیه گزارش

برای آنکه مدیران اجرایی بتوانند برای مدیریت زمان بهترین تصمیم را بگیرند، لازم است که گزارش های مدیریتی به تناوب برای آن ها ارسال شود. این گزارش ها که نتیجه تمامی پیشرفت ها و تحلیل های تیم کنترل پروژه می باشد، نقش مهمی در تصمیم گیری مدیران ایفا می کند.

 جمع‌بندی

برای مدیریت زمان پروژه، طرح یک برنامه زمان بندی مناسب و کنترل دقیق آن بسیار ضروری است. عدم توجه به نکات مطرح شده بالا می تواند تاخیرات زیادی را بر پروژه تحمیل کند. 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید