موفقیت مدیران پروژه

تحویل به موقع پروژه ها مطابق بودجه پیش بینی شده، همیشه یک چالش است. پروژه ها همواره با فشارهای داخلی و خارجی روبرو هستند که می توانند باعث خارج شدن پروژه از کنترل مدیر پروژه شوند.

 جهت رفع این مشکل باید هدایت، کارآیی و رهبری قوی بکار گرفت تا پروژه در مسیری درست هدایت شده و به انتها برسد. دستورالعمل های زیر نکات مفیدی هستند که هر مدیر پروژه می تواند از آن ها استفاده نماید:

همیشه زمان اضافی را در نظر بگیرید

همیشه زمان اضافی را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که زمان فعالیت ها به اندازه کافی تعریف شده است.

 اغلب، کارفرمایان می خواهند به یک نتیجه سریع از پروژه برسند. در حالی که سرعت بخشیدن به پروژه، باید به طور جدی بخشی از دستور کار باشد، اما با توجه به زمان اضافی قادر هستیم که در درازمدت، به پروژه فایده های زیادی برسانیم.

 هنگامی که پروژه ها سرگردان می شوند، هدف کارکردی پروژه اغلب به خطر افتاده و جزئیات مهم نادیده گرفته می شود. به عنوان یک مدیر پروژه، مهم است که افراد را به سمت انجام کارهای لازم جهت بررسی اجرای مناسب فعالیت ها سوق دهید تا اطمینان حاصل شود که یک پروژه کنترل شده دارید.

در صورتی که پروژه به نحوی نقص داشته باشد، اگر جزئیات مهمی نادیده گرفته شود، ممکن است با عدم رضایت کارفرما و سایر ذینفعان مواجه شوید و مشمول انواع جریمه شوید. اقدامات مربوط به کنترل هزینه های بدست آمده می تواند پروژه را از مسیر خارج کند، منجر به هدر رفت بودجه و عدم رضایت سرمایه گذار گردد.

مدیران پروژه باید پیش بینی کنند که قبل از آغاز، مسئولیت را بر عهده گرفته و تقاضا کنند که پروژه ها قبل از شروع به طور دقیق بررسی و تایید شوند.

همیشه احتمالات را در برنامه و بودجه ایجاد کنید

 این کار به شما امکان می دهد که در مواردی که اقدامات احتمالی یا اصلاحات ضرورت پیدا کنند، اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر از نظر زمانی تحت فشار باشید، می توانید منابع اضافی را به عنوان بخشی از بودجه احتمالی خود اختصاص دهید. اگرچه سودآوری ممکن است کمی در معرض خطر قرار گیرد، اما نتیجه مثبت پروژه بسیار مطلوب تر از درگیری با خطرات بوجود آمده خواهد بود. و یا اینکه برای مدیریت توضیح دهید که چرا پروژه دچار عدم تعادل شده است.

گزارش های به موقع و دقیق تهیه کنید

از قابلیت های نرم افزاری برای اجرای گزارش های منظم برای بهبود عملکرد استفاده کنید. اگر برای تنظیم آن وقت بگذارید، شگفت زده می شوید که چه گزارش های بازخوردیی می توان ارائه داد.

بهبود فرایند و تخصیص منابع برتر، به افزایش بهره وری و کاهش هزینه کمک می کند و در نهایت سطوح پایین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. یک مدیر پروژه خوب برای بهبود مستمر تلاش می کند.

برای ایجاد یک رابطه خوب با کارکنان و اعضای تیم، زمان بگذارید

مدیران پروژه های موفق باید بدانند چگونه از کارکنان خود بهترین ها را بدست آورند. یک رهبر خوب، احترام ایجاد می کند و این احترام به موفقیت پروژه نیز منتقل می شود.

 اغلب وقت هایی که تلاش های بیشتری برای پیشبرد پروژه مورد نیاز است، اگر زمان لازم جهت ایجاد احترام گذاشته باشید، اعضای تیم به این چالش پاسخ مثبت پاسخ خواهند داد.

شما باید این ۴ نکته را در ذهن داشته باشید، در مورد آنها فکر کنید و از آنها استفاده نمایید. اگر این پیشنهادات را در نظر بگیرید، خواهید دید که چه بینش های جدیدی بوجود خواهد آمد که منجر به موفقیت بیشتر پروژه می شوند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید