مقایسه MSP با پریماورا

نرم افزارهای مختلفی برای تهیه برنامه زمان بندی و به دنبال آن کنترل پروژه وجود دارد. در ایران معمولا از دو نرم افزار مایکروسافت پروجکت ( MSP ) و نرم افزار پریماورا (P6) استفاده می شود. سوالی که پیش می آید این است که کدام یک از این دو نرم افزار، مناسب کنترل پروژه کارگاه ساختمانی ما می باشد.

ابتدا به تفاوت های موجود بین این دو نرم افزار بپردازیم تا وقتی که می خواهید یکی از این دو را برای پروژه عمرانی خود استفاده کنید، برای رفع نیازهای خود انتخاب کنید.

تفاوت مایکروسافت پروجکت با پریماورا

از نصب و اجرای برنامه ها شروع کنیم. نصب برنامه MSP که جزو برنامه های آفیس محسوب می شود بسیار راحت است و پیچیدگی خاصی ندارد. اما پریماورا نصب و راه اندازی خاصی دارد. به دلیل آنکه این برنامه تحت وب می باشد، قبل از آن باید یک دیتا سنتر تشکیل شود.

برای نصب این برنامه توصیه می شود از افراد باتجربه و صاحب نظر کمک گرفته شود، خصوصا اینکه برنامه ها در داخل ایران رایگان به دست می آید و ممکن است ایراد داشته باشد. این نکته را نیز درنظر داشته باشید که درصورت نصب این برنامه، به هردلیلی خواستید آن را پاک کنید و دوباره نصب کنید نیز دچار مشکل می شوید. یادتان باشد که پاک کردن آن از روی سیستمتان نیز دارای روش خاصی می باشد.

پس از نصب، یک نفر می تواند مشغول برنامه نویسی در محیط MSP شود. محیط این برنامه ساده است و رابط به راحتی می تواند اصول کار را فراگرفته و برنامه خود را در این محیط بنویسد. در نقطه مقابل، برنامه پریماورا قابلیت این را دارد که برای یک پروژه، چند نفر بطور همزمان مشغول به برنامه نویسی شوند. برنامه نویسی در این محیط از طریق اینترنت نیز امکان پذیر است و باید از قبل، دسترسی های افراد تعریف شده باشد.

در پریماورا، نحوه نگارش برنامه کاملا با MSP متفاوت است. نوشتن ساختار شکست (WBS) در مایکروسافت پروجکت در یک صفحه امکان پذیر است. اما در پریماورا شما سطوح بالایی را باید در صفحات مجزا تعریف کنید.

این نکته هم باید اضافه کنیم، باتوجه به ماهیت برنامه ها، شما در کامپیوترتان، قادرید تا هر چقدر که دوست دارید برنامه MSP را باز کنید و یک پروژه در آن تعریف کنید و بنویسید. اما در پریماورا این طور نیست. وقتی شما برنامه را باز میکنید، تمام پروژه های شرکت را باید در همان برنامه ای که باز کردید تعریف کنید. صفحه اول نام پروژه ها را می نویسید، با کلیک کردن روی هر پروژه، ادامه تهیه برنامه زمان بندی را انجام می دهید.

از نظر برنامه نویسی نیز این دو نرم افزار با هم تفاوت هایی دارند که البته در انتخاب ما تاثیرگذار نیست و صرفا در هنگام نوشتن برنامه به درد می خورند.

کدام برنامه را برای پروژه انتخاب کنیم

حال می رسیم به پرسش آغازین مطلب؛ کدام یک از این دو برنامه برای پروژه و یا شرکت ما مناسب است. با وجود این اطلاعات، درصورتی که از طرف کارفرما اجباری مبنی بر به کارگیری برنامه نباشد، شما باید گزینه بهتر را انتخاب کنید.

باتوجه به راحت بودن برنامه نویسی در MSP، بیشتر شرکت های ساختمانی و پروژه ها ترجیح می دهند که از این نرم افزار استفاده کنند. قابلیت راحت ارسال برنامه برای مشاور و یا دیگر ارکان کارگاه نیز از مزیت های این انتخاب است.

بطور کلی پروژه های عمرانی به دلیل مشخص بودن فعالیت ها و پیچیده نبودن روابط بین آن ها، کارایی های نرم افزار MSP کفایت می کند. گرچه در پروژه های پیچیده عمرانی، مانند ساخت پالایشگاه و … پیشنهاد می شود از پریماورا استفاده شود.

همچنین در پروژه هایی که بسیار بزرگ می باشد، استفاده از MSP به صلاح نمی باشد. مثلا ما در برنامه نویسی ایران مال، که دارای اجزای زیادی بود، گرچه در ابتدا از MSP استفاده کردیم، اما در ادامه متوجه شدیم که به دلیل بالا بودن حجم اطلاعات، عملا این برنامه قادر به پاسخگویی نیازهای ما نیست. لذا با پریماورا توانستیم اجزای زیاد این پروژه را تفکیک کرده، و هر جز را بصورت یک پروژه در پریماورا تعریف کنیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید