گزارش کارگاهی


 گزارش کارگاهی، مهمترین خروجی هر بخش در کارگاه های ساختمانی می باشد که انواع مختلفی دارد. شما در هر مسئولیتی که باشید، از پیمانکار گرفته تا کارفرما، باید نتایج کارهای خود و همچنین پروژه را بصورت گزارش ارئه دهید. این گزارش ها، علاوه بر آنکه مدیران سطوح بالا را از کم و کیف پروژه باخبر می سازد، در سوابق کارگاه نیز ثبت شده تا در آینده به آن ها رجوع شود.

اهمیت این گزارش ها به حدی است که می تواند در تهیه لایحه تاخیرات به کمک پیمانکار و یا برعکس، دستگاه نظارت بیاید. لذا توجه به محتوا و اطلاعات وارده در هر گزارش باید در دستور کار مدیریت پروژه قرار بگیرد.

بسته به نوع  و اهمیت پروژه ، گزارش کارگاهی را می توان به انواع مختلفی دسته بندی کرد. درهر کدام از این دسته ها، اهمیت و دقت نظر خاصی در نحوه تهیه آن باید درنظر گرفت. برای پروژه های عمرانی، تقسیم بندی گزارش ها را می توان به شرح زیر بیان کرد:

گزارش روزانه

گزارش های روزانه، قدیمی ترین و شاید اصلی ترین گزارش هر پروژه عمرانی به شمار می رود. این گزارش ها خلاصه ای از فعالیت های اجرا شده در آن روز، تعداد نفرات کارگاهی (به تفکیک اجرایی و ستادی)، ماشین آلات و هرآنچه که اطلاعات آن روز محسوب می شود را درخود جای می دهد.

معمولا گزارش روزانه توسط پیمانکار تهیه شده، سپس توسط دستگاه نظارت مورد بازبینی قرار گرفته و اصلاح می گردد. نسخه های اصلاح شده (اصطلاحا قرمز شده) در بایگانی پیمانکار، نظارت و کارفرما قرار گرفته تا در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

تهیه گزارش های روزانه به تازگی توسط تیم کنترل پروژه مستقر در کارگاه صورت می گیرد. این گزارش ها توسط هر واحدی که تهیه شود، حتما باید براساس گزارش های مهندسین و تکنسین های اجرایی  صورت پذیرد و هیچ موردی از قلم نیافتد. از آنجا که مهندسین اجرایی بطور دائم در کارگاه  حضور داشته و موارد را مستقیما پیگیری می کنند، تمامی اطلاعات مورد نیاز گزارش باید براساس مشاهدات آن ها صورت پذیرد.

گزارش هفتگی

اساس گزارش های هفتگی، بیشتر مدیریتی و خلاصه ای از فعالیت های صورت گرفته در یک هفته است. در این گزارش ها، درصدهای پیشرفت و نمودارهای وابسته به آن بر اساس برنامه زمان بندی مصوب پروژه، دلایل تاخیرات، جلسات برگزار شده و … ثبت می شود.

گزارش هفتگی می تواند هم توسط پیمانکار تهیه شود و هم توسط دستگاه نظارت یا مشاور. ماهیت این گزارش ها یکی است ولی از دیدگاه دستگاه مربوطه. یعنی دلایل تاخیرات و یا مشکلات کارگاهی از نظر پیمانکار یک چیز است و از نظر مشاور چیز دیگر. لذا معمولا در پروژه ها، تیم های کنترل پروژه هر دستگاه، گزارش هفتگی مخصوص به خود را ارائه می دهند.

واحد کنترل پروژه، مسئول تهیه گزارش های هفتگی است. باتوجه به گزارش های روزانه ارائه شده، برنامه زمان بندی به روز شده و تحلیل های خودش، این گزارش تهیه می گردد.

گزارش ماهیانه

گزارش های ماهیانه مانند هفتگی، ولی جامع تر است. در این نوع گزارش ها، علاوه بر آنچه که در گزارش های هفتگی آورده شده، مطالب مهمی همچون عنوان مکاتبات صورت گرفته، جدول SWOT ، چشم انداز آینده و … نیز گنجانده می شود.

گزارش فصلی، سالیانه و …

به ندرت پیش می آید که کارگاهی بخواهد گزارش سه ماهه یا سالیانه ارائه کند. درصورت نیاز، فرمت گزارش ماهیانه با کمی ویرایش، می تواند مناسب باشد.

گزارش مدیریتی

فرمت گزارش های مدیریتی بسته به نوع پروژه و خواسته های کارفرما (یا مدیران مخاطب) متفاوت می باشد. اما در هر صورت، در این نوع گزارش ها نیازی به درج احجام کارکرد و مقادیر نیست. گزارش های مدیریتی، روند اجرای کار را تا آن لحظه می خواهند تا در جریان کار بصورت کلی قرار بگیرند.

گزارش های مدیریتی حتی می تواند در یک صفحه خلاصه شود. کل اطلاعات لازم را در یک صفحه و با خلاقیت خودتان قرار دهید تا مدیران (که معمولا وقت مطالعه گزارش های طولانی را ندارند) در کل جریان پروژه قرار بگیرند.

گزارش فنی

گزارش های فنی محصول واحدهای فنی می باشد. هر واحدی در پروژه اعم از سازه، معماری، تاسیسات و … باید گزارش های فنی خود را در ارتباط با طراحی، نقشه ها، اجرا و موارد زیربنایی ارائه دهند. این گزارش ها فرمت خاصی ندارد و باید هر زمان که لازم بود، نسبت به تهیه آن ها اقدام نمود.

برخی از این گزارش ها، پایه تهیه فاز صفر و یا جدول فیزیکی پروژه خواهند شد و از این رو از اهمیت زیادی برخوردار می شوند. مبنای طراحی و یا تغییر نقشه، این گزارش های اولیه خواهند بود. اما در ادامه کار و امکان تغییرات نقشه (که در ایران زیاد اتفاق می افتد)، گزارش ها باید به روز رسانی شوند.

گزارش ایمنی

واحد HSE یکی از بخش هایی است که در این چند سال اخیر به دیسیپلین های کارگاهی افزوده شده است. اهمیت ایمنی کارگاه ها ، این واحد را مجبور کرده که با داشتن چک لیست های خود و توجه به نکات ایمنی کارگاه، کنترل های زیادی بر روی افراد، ماشین آلات وتجهیزات پروژه داشته باشند. همچنین آموزش هایی در آغاز به کار کارگران و یا در طول پروژه داشته باشند.

باتوجه به حجم کاری این واحد، معمولا گزارش های هفتگی و ماهیانه ایمنی توسط HSE پیمانکار تهیه می شود. در این نوع گزارش ها، اقدامات انجام شده این واحد، آموزش های داده شده به افراد، بازدیدهای واحد از ماشین آلات و تجهیزات، آمار حوادث و … درج می شود.

در این مطلب، سعی شد مهمترین گزارش های موجود در یک پروژه عمرانی بصورت تیتروار ذکر شود. اگر شما گزارش مهم دیگری می شناسید که در اینجا آورده نشده است در دیدگاه بنویسید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید